Michael Moran - travel writer and explorer
Poland Polish Editions South Pacific Brief Biography Contact Home

Kraj z Księżyca.
Podróże do serca Polski

Wydawnictwo Czarne, Warszawa 22 Marzec, 2010r.
ISBN: 978-83-7536-186-5

  Książki  

Kraj z Księżyca. Podróże do serca Polski

Za Morzem Koralowym

 
  Biografia  
 

Michael Moran

 
Kraj z Ksiezyca
Książka do nabycia bezpośrednio od autora  

mjcmoran@wp.pl

 

Przekład z angielskiego Janusz Ochab

Polska z początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku widziana oczami obcokrajowca to kraj z Księżyca. Nic nie jest takie, jakie być powinno.

"Włączniki światła działały na odwrót i włączały się w pozycji, w której powinny były się wyłączać, z kurków z gorącą wodą leciała zimna i na odwrót, niektóre zamki w drzwiach zamykały się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, drzwi szaf same się otwierały, okna ni stąd, ni zowąd wypadały z ram, papier toaletowy rwał się na strzępy w połowie rolki".

Wiele lat wcześniej Michael Moran obiecał umierającemu wujowi, pianiście oczarowanemu muzyką Chopina, że pojedzie do Polski i rozsypie jego prochy nad Żelazową Wolą. Przyrzeczenia nie udało się dotrzymać, ale gdy tylko nadarzyła się okazja podjęcia pracy w ojczyźnie genialnego kompozytora, Michael nie wahał się długo.

Tłem do jego zmagań z polską rzeczywistością są barwne opowieści z kart naszej historii. Tworzą ją przede wszystkim niezwykłe postaci - Tatarzy i Krzyżacy, oblubienica Napoleona i kochanka Chopina, śmiali piloci spitfire'ów i mechanicy Rolls-Royce'a - ale też piękno zachowanej architektury, miasta utracone i zdobyte, zachwycające krajobrazy.

Zainteresowanie Chopinem przerodziło się u Morana w wielką fasynację, a ponieważ polskie tłumaczenie książki zbiega się z dwusetną rocznicą urodzin Fryderyka Chopina,  autor postanowił specjalnie na tę okazję rozszerzyć rozdział dotyczący młodości kompozytora oraz współczesnych interpretacji jego muzyki.

Polscy czytelnicy prócz barwnych anegdot, zapomnianych lub całkiem nieznanych historii i faktów, odnajdą w tej książce wiele własnych wspomnień, drobnych irytacji czy zdziwień. W końcu żyliśmy w tym kraju z Księżyca!

"Moran podchodzi do opisywanej rzeczywistości z pokorą, ale i entuzjazmem.
Nikt zainteresowany Polską nie może pominąć tej książki".
"The Guardian"

"Książka Morana napisana jest z taką werwą, że pochłania czytelnika do ostatniej strony".
"The Sunday Times"

"Świetnie napisany, dowcipny i pełen cennych wiadomości dziennik z podróży
Morana zwycięsko łączy poczucie humoru z naukową rzeczowością".
"The Observer"

"Ta wartko napisana, dowcipna i niezwykle błyskotliwa książka naszpikowana
jest wiadomościami, które dla większości mieszkańców Zachodu są nowe i
fascynujące. Moran lubuje się w barokowych dziwactwach, szokującej
ekstrawagancji i nieprawdopodobnych anegdotach historycznych".
Dodatek literacki "The Times"

"Ta znakomita prezentacja Polski i Polaków w niezwykle sugestywny sposób ukazuje absurdy i surrealizm postkomunistycznej rzeczywistości wczesnych lat dziewięćdziesiątych (…). To nie tylko książka podróżnicza, lecz także podróż przez historię Polski, o której Moran, pisarz obdarzony prawdziwym talentem narracyjnym, opowiada z werwą i znajomością rzeczy".
"The Good Book Guide"

Chopin
Blog: www.michael-moran.com | site design by pedalo limited